ELLIS ISLAND DATA BASE
Arrivals In New York From Pruzhany Uyzed Alpha: FRY - GOL
Family Name Given Name Residence Arrived Age
FRYDMAN Chaja Pruzany, Pinsk Reg. 1922 27y
FRYDMAN Chaja Pesza Kartuz Bereza, Poland 1921 61
FRYDMAN Elia Kartuz Bereza, Poland 1921 9
FRYDMAN Gersze Meyer Kartuz Bereza, Poland 1921 69
FRYDMAN Izaak Pruzany, Pinsk Reg. 1922 31y
FRYDMAN Judel Pruzany, Poland 1921 18y
FRYDMAN Leja Kartuz Bereza, Poland 1921 18
FRYDMAN Pessa Kartuz Bereza, Poland 1921 7
FRYDMAN Rachil Pruzany, Poland 1922 19y
FRYDMAN Raja Kartuz Bereza, Poland 1921 19
FRYDMAN Rysze Pruzany, Poland 1922 49y
FRYDMAN Rywka Pruzany, Poland 1922 12y
FRYDMAN Srul Kartuz Bereza, Poland 1921 12
FRYDMAN Sz. Basia Kartuz Bereza, Poland 1921 50
FRYDMAN Szylom Pruzany, Poland 1922 58y
FUHRMANN Pessel Pruzany, Russia 1910 17y
FURMAN Mfjer Pruzany, Poland 1923 16y
FURMAN Perla Pruzany, Poland 1923 16y
FURMANN Bobe Pruzany, Rus. 1908 19y
FURMANN David Seltzer, Russia 1913 18y
FUTERMAN Fejga Kartuz Beroza, Russia 1922 51
FUTERMAN Josef Russia, Kartusz 1908 18
FUTERMAN Pesza Kartuz Beroza, Russia 1922 22
GALIRKI Leib Kartus Berose, Russia 1911 27
GANDZ Meyer Kartuz, Poland 1920 25
GARBER Jossel Pruzanc, Russia 1913 19y
GARBER Rafal Pruzany, Pinsk Region 1922 16y
GEIDAMAK Elke Pruzany 1904 20y
GEINSCHPRING Henia Maletz, Russia 1914 17y
GEJER Rochel Pruzana, Poland 1921 51y
GELERSTZEYN Rywka Selec, Poland 1922 21y
GELLER Kadisch Pruzan, Russia 1910 17y
GELLER Resa Narewka 1904 16y
GELMAN Abram Pruzany 1905 23y
GELMAN Aron Pruzany, Poland 1921 58y
GELMAN Michla Pruzany, Poland 1921 17y
GELMAN Reisel Pruzany, Russia 1907 17y
GELMAN Rochla Pruzany, Poland 1921 20y
GERSCHGORN Kadisch Pruzsmy, Russia 1907 16y
GERSCHKOWITZ Isaak Pruzan 1904 33y
GERSTEIN Frume Seletz 1906 3y
GERSTEIN Ilke Seletz 1906 35y
GERSTEIN Schmul Seletz 1906 6y
GIELMAN Szloma Pruzany, Poland 1923 18
GILFMAN Moische Kartus, Russia 1910 17
GINSBERG Abram Malicz, Russia 1907 37y
GINSBERG Henie Malutz, Russia 1910 9y
GINSBERG Mottel Malicz, Russia 1910 15y
GINSBERG Sore Dwoire Malutz, Russia 1910 41y
GINSBERG Yacob Malutz, Russia 1910 11y
GITTER Jankel Pruzerny, Russia 1907 24y
GLASER Chaie Seltz 1904 17y
GLASER Hinde pruzany 1903 19y
GLASER Jankel Pruzne 1905 17y
GLAZER Moische Pruzena, Russia 1906 20y
GLEKSER Vee Malac, Russia 1908 24y
GLEZER Mowsza Pruzany, Pinsk Reg. 1922 30y
GLEZER Zlate Pruzanie, Poland 1923 28y
GOBERMANN Sara Pruzana, Russia 1917 18y
GOLDBERG Abram Pruzana, Russia 1917 8y
GOLDBERG Beile Malzc, Russia 1909 40y
GOLDBERG Boruch Linewo 1906 6y
GOLDBERG Chaie Pruzanz 1907 16y
GOLDBERG Chaie Pruzana, Russia 1917 32y
GOLDBERG Chaim Malec, Poland 1922 13y
GOLDBERG Chaim Malitz, Russia 1909 17y
GOLDBERG Chaim Malz 1903 22y
GOLDBERG Chaja Malec, Poland 1922 9y
GOLDBERG Chane Leje Malec 1905 11y
GOLDBERG Chiam Malec, Poland 1922 13y
GOLDBERG Choma Pruzana, Russia 1917 6y
GOLDBERG David Maletz, Russia 1913 35y
GOLDBERG Dora Pruzany, Poland 1921 19y
GOLDBERG Dwoire Malec 1905 10y
GOLDBERG Efroim Maltz, Russia 1910 27y
GOLDBERG Elke Linewo 1906 25y
GOLDBERG Enta Malec, Poland 1922 41y
GOLDBERG Ettel Sure Malec 1905 36y
GOLDBERG Gene Maltz, Russia 1907 10y
GOLDBERG Genie Maltz, Russia 1911 18y
GOLDBERG Glike Maltz, Russia 1910 17y
GOLDBERG Henech Malecz 1904 18y
GOLDBERG Hinde Pruzanz 1907 52y
GOLDBERG Hirschel Pruzanz 1907 11y
GOLDBERG Hrane Pruzany, Russia 1909 30y
GOLDBERG Israel Pruzina, Russia 1910 17y
GOLDBERG Jankel Malez 1904 35y
GOLDBERG Josel Pruzana 1906 24y
GOLDBERG Kreine Malch, Russia 1913 8y
GOLDBERG Kusel Malzc, Russia 1909 11y 6m
GOLDBERG Leib Maltz, Russia 1907 5y
GOLDBERG Leie Linewo 1906 4y
GOLDBERG Libe Maltz, Russia 1907 9y
GOLDBERG Lisbe Pruzary 1904 16y
GOLDBERG Mer Maletz, Russia 1906 22y
GOLDBERG Meyer Malch, Russia 1913 9y
GOLDBERG Michal Malzc, Russia 1909 6y
GOLDBERG Milka Malec, Poland 1922 9y
GOLDBERG Milke Malec, Poland 1922 7y
GOLDBERG Moische Malch, Russia 1913 7y
GOLDBERG Moische Malzc, Russia 1909 40y
GOLDBERG Mordke Malec 1905 8y
GOLDBERG Morduch Josel Pruzany, Poland 1921 22y
GOLDBERG Mowscha Malecz, Russia 1912 13y
GOLDBERG Musche Pruzany, Russia 1910 18y
GOLDBERG Nigdar Malitz Grodna 1905 18y
GOLDBERG Nochum Malecz, Russia 1912 9y
GOLDBERG Rachmiel Malecz, Russia 1912 20y
GOLDBERG Rafael Pruzanz 1907 9y
GOLDBERG Riwke Linewo 1906 2y
GOLDBERG Ruben Malzc, Russia 1909 14y
GOLDBERG Ruwen Pruzany 1906 19y
GOLDBERG Schmuel Maltz, Russia 1907 6y
GOLDBERG Sore Malch, Russia 1913 36y
GOLDBERG Sore Maltz, Russia 1907 31y
GOLDBERG Yenta Malec, Poland 1922 40y
GOLDBERG Ziwe Pruzanz 1907 7y
GOLDFARB Codek Pruzany, Poland 1923 2y
GOLDFARB Gitla Pruzany, Poland 1923 9y
GOLDFARB Henia Pruzany, Poland 1923 15y
GOLDFARB Mindla Pruzany, Poland 1923 34y
GOLDFARB Mowsza Pruzany, Poland 1923 55y
GOLDMAN Schleime Pruzani, Russia 1909 30y
GOLDMANN Chaim Pruzany, Russia 1909 26y
GOLDMANN Israel Selecz, Russia 1913 21y
GOLDSCHMIDT Barrich Malez 1904 ...y
GOLDSCHMIDT Dobe Malez 1904 ...y
GOLDSCHMIDT Herschel Malez 1904 9y
GOLDSCHMIDT Ozeler Malez 1904 3y
GOLDSCHMIDT Schloime Malez 1904 14y
GOLDSCHMIDT Scholein Malez 1904 7y
GOLDSCHMIDT Taube Kartur 1906 16
GOLDSTEIN Olga Pruzina, Russia 1912 55y